Lectio Carmelitana – zapraszamy

Serdecznie zapraszamy w każdą środę na godzinę 19.00 do naszego kościoła na czytanie z komentarzem dzieł świętych Karmelu. Rozpoczniemy od Pieśni Duchowej św. Jana od Krzyża.


Niektórzy mówią o nim, że był sadystą, ale to nieprawda. Był człowiekiem zakochanym, który z miłości potrafił porywać się na rzeczy niemożliwe. Lubelscy karmelici zapraszają na lectio carmelitana, czyli spotkania z dziełami św. Jana od Krzyża.

Lectio carmelitana nie jest pomysłem innowacyjnym. W karmelitańskich kręgach to coś dobrze znanego i praktykowanego.

– Być może zbyt mało wychodzimy z tym na zewnątrz, ale właśnie próbujemy to zmienić. Moje doświadczenie jest takie, że ludzie szukają możliwości spotkania z mistykami, lectio carmelitana to zaproszenie do komentowanej lektury naszych świętych  mistyków karmelitańskich: św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa – mówi o. Paweł Baraniecki, karmelita.

Ojcowie karmelici podkreślają, że powinniśmy czytać teksty mistyczne.

– W zalewie literatury, także duchowej, różnego poziomu i głębi, teksty mistyczne zawsze pozostają solidnym fundamentem, bo to nie jest teoria, ale bardzo konkretne doświadczenie i łaska przekazania tego doświadczenia. Zbliżenie się do tych tekstów pomaga w zrozumieniu innej literatury duchowej – mówi o. Paweł.

Czytanie mistyków we wspólnocie i dzielenie się doświadczeniem tej lektury wraz z możliwością zadawania pytań i wyjaśniania nie jest czymś wyjątkowym. – Do mistyków trzeba podejść bardzo prosto, bo to bardzo prości ludzie. Może dlatego wymykają się z naszego skomplikowanego świata – podkreśla karmelita.

Propozycja uczestnictwa w lectio carmelitana jest skierowana do wszystkich chętnych, zarówno młodych, jak i starszych. Zainteresowani będą spotykać się w środy po Mszy św. wieczornej ok. godz. 19.00 i przez około 45 minut czytać po kolei zaczynając od Pieśni Duchowej – czyli pewnego kompendium całej doktryny św. Jana od Krzyża jego dzieła.

– Będzie to też czas na pytania i wyjaśnienia różnych kwestii, co – mamy nadzieję – będzie owocować modlitwą i nowym spojrzeniem zarówno na Pana Boga, jak i własne życie. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 6 grudnia – zachęcają lubelscy karmelici.

Kościół karmelitów mieści się przy ulicy Świętoduskiej w Lublinie.

źródło: Gość Niedzielny