Nowi bracia postulanci

Już od ponad tygodnia mury klauzury klasztoru w Lublinie stały się domem dla czterech nowych braci postulantów: Marka, Marcina, Macieja i Pawła. Zaawansowane remonty klasztoru wymagały przesunięcia daty ich przyjazdu na dzień 14 września, święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Pierwszy tydzień był dla braci czasem intensywnego poznawania zwyczajów domu, przyjętych obyczajów i przyswajania sobie duchowych fundamentów życia zakonnego. Towarzyszyły nam słowa św. Teresy od Jezusa: „Bez usilnego starania się o cnoty, bez ciągłego ćwiczenia się w nich, zawsze pozostaniecie duchowymi niedorostkami” (T VII 4,9). To właśnie konkretna troska o życiowe postawy służby, ofiarności, dyspozycyjności itd. staje się dla nas treścią osobistych i wspólnotowych wysiłków na cały rok formacyjny.

Nie zabrakło również pracy fizycznej: remontowy pył będzie prawdopodobnie naszym towarzyszem jeszcze przez co najmniej miesiąc. Wymiana ogrzewania i remont łazienek, z wielogodzinnym dźwiękiem skuwanych tynków stały się tłem obecnego czasu.

W minioną sobotę odwiedził nas Dominik, który dołączy do grona postulantów w październiku. Jego przyjazd pozwolił nam na podzielenie najważniejszych obowiązków i wzajemne poznanie się.

Mam nadzieję, że kolejne miesiące zaowocują przyjaźnią między braćmi i przyniosą wiele dobra dla nich i dla naszej lubelskiej wspólnoty. Braci serdecznie witamy i polecamy ich Waszej modlitwie.

o. Jakub Przybylski OCD