Świecki Zakon Karmelitów Bosych


C złonkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych są wiernymi w Kościele, wezwanymi do życia „w posłuszeństwie Jezusowi Chrystusowi” poprzez „przyjaźń z Tym, o którym wiemy, że nas kocha”, w służbie Kościołowi. Pod opieką Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zgodnie z inspiracjami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża oraz zgodnie z biblijną tradycją proroka Eliasza starają się pogłębiać swoje chrześcijańskie zobowiązanie wypływające ze chrztu. Konstytucje I, 3

Jesteśmy częścią Zakonu Karmelitów Bosych. Uczestnicząc w tym samym charyzmacie i tej samej misji apostolskiej Zakonu, zachowujemy wyraźną tożsamość świecką. Naszym zadaniem jest przemienianie świata na drodze miłości i życie duchem Ewangelii w środowiskach, do których nas Bóg kieruje: w miejscu zamieszkania i pracy, wśród znajomych.

Żyjąc w świecie duchem Karmelu, staramy się o:

  • zjednoczenie z Bogiem przez kontemplacje na wzór i pod opieką Maryi,
  • zjednoczenie z Bogiem przez apostolstwo

Do Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych przyjmowani są kandydaci w wieku 18-50 lat, którzy starają się prowadzić życie autentycznie chrześcijańskie. Okres formacji wstępnej trwa pięć lat.

Wspólnota powołanych do życia w świecie duchem Karmelu daje sobie nawzajem duchowe oparcie. Pozwala spotkać ludzi, którzy rozumieją i trudności i radości związane z pogłębianiem  życia duchowego, pomagają nadać mu kierunek i „towarzyszą w drodze”.

Wprawdzie karmelita świecki powinien być na tej drodze mężny i samodzielny, i winien wsłuchiwać się przed wszystkim w Słowo Boże i naukę świętych Rodziców Karmelu, ale obecność „sióstr i braci w tęsknocie” pomaga wytrwać w nadziei.

Jeżeli Duch Karmelu zafascynował Cię lub może jest Ci już bliski – przyjdź – sprawdź, może jest to i Twoje miejsce w Kościele?  Może i Ciebie Jezus wzywa, abyś Mu towarzyszył w świecie na wzór karmelitańskich świętych. Może KARMEL jest i Twoją drogą doskonalenia życia i pogłębiania wiary?

Czekamy również na Ciebie!

„Im ktoś głębiej zanurzył się w Bogu  ,tym więcej musi wychodzić poza siebie, a wchodzić w świat, by nieść mu życie Boże.”

św. Teresa Benedykta od Krzyża, Edyta Stein, karmelitanka bosa, patronka Europy

SPOTKANIA WSPÓLNOTY

DZIEŃ SKUPIENIA (oprócz miesiąca lipca) w I sobotę miesiąca (w Kościele) od godz. 12:30 w programie:

  • modlitwa wewnętrzna
  • Eucharystia
  • konferencja
  • Nieszpory

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU w intencji kapłanów i osób konsekrowanych (w Kościele) w I czwartek miesiąca o godz. 16:50