Niedziela Palmowa, 24 marca 2024 r.

Niedziela Palmowa, 24 marca 2024 r.

Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Niech ten wyjątkowy czas pozwoli nam zbliżyć się do Boga poprzez uczestnictwo w celebracjach liturgicznych. Poszukujemy osób chętnych do zaangażowania się w posługę liturgiczną w te dni. Prosimy o zgłoszenie się do zakrystii.

W Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa – uroczystą Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej będziemy celebrować o godz. 18.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 22.00. Mężczyzn, którzy zgodziliby się na umycie nóg podczas ceremonii Wielkiego Czwartku, prosimy o zgłaszanie się do zakrystii.

W Wielki Piątek – dzień Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa – zapraszamy na godz. 7.00 na tzw. Ciemną Jutrznię. Jest to starożytna, śpiewana modlitwa, złożona z hymnów, psalmów oraz pism Ojców Kościoła. Drogę Krzyżową w Wielki Piątek sprawujemy o godz. 15.00, natomiast Liturgię Męki Pańskiej o godz. 18.00. Po zakończonych obrzędach nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 23.00. Ofiary składane podczas adoracji Krzyża przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły to jest zarówno jakościowy i ilościowy.

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oczekując na Jego Zmartwychwstanie. O godz. 7.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, a od godz. 8.00 do 13.00, co 15 minut, będziemy święcić pokarmy na stół wielkanocny w kaplicy Matki Bożej Pocieszenia obok zakrystii. Liturgię Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczniemy o godz. 20.00 obrzędem poświęcenia ognia na dziedzińcu przed furtą klasztorną. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy o godz. 6.00 procesją rezurekcyjną, po czym będziemy sprawować uroczystą Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Kolejna Msza Święta sprawowana będzie dopiero o godzinie 9.30.

W Wielką Środę będziemy spowiadać od godz. 6.30 do 17.30, w Wielki Czwartek od godz. 6.30 do 17.30 z przerwą między godz. 12.30 a 14.00, w Wielki Piątek od godz. 8.00 do 17.30 i Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 15.30.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus zapraszają na nabożeństwo ku czci Dzieciątka Jezus oraz Eucharystię, które odbędą się jutro, 25 marca o godz. 17.30 w klasztorze sióstr. Będzie również możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

W zakrystii można nabyć baranki z czekolady, które rozprowadza Caritas diecezjalna.

Można wziąć ze sobą kolejną kartkę z fragmentem pism św. Jana od Krzyża – „ziarna światła”. Niech posłużą one do osobistej lektury i refleksji. Kartki są wyłożone na bocznym ołtarzu po prawej stronie świątyni.

Do skarbony przy wyjściu z kościoła można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Serdeczne Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę.