XIX niedziela zwykła, 13 sierpnia 2023 r.

We wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Matki Bożej Zielnej. Msze Święte w tym dniu według porządku niedzielnego. W czasie każdej Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo ziół i kwiatów.

W związku z przypadającą w tym roku ze 150. rocznicą urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz 100. rocznicą jej beatyfikacji do Polski przybędą Relikwie Świętej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan peregrynacji relikwii po naszym kraju. Jest on również wywieszony w gablocie przed kościołem. Zachęcamy, w miarę możliwości, do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz do modlitwy za przyczyną św. Teresy.

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów euro.
Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o wsparcie.

Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15. sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy Świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku